Czy Bitcoin jest towarem czy walutą?

W miarę jak cena Bitcoinu nadal rośnie, patrzymy wstecz na to jak postrzegana jest kryptokurcja i czy definicja ta wymaga ponownej oceny.

W skrócie

  • Bitcoin został oznaczony jako waluta, towar i inwestycja.
  • Po obu stronach są zwolennicy i krytycy.
  • Wzrost obrotów kontraktami terminowymi w stosunku do wolumenu handlu Bitcoinem sugeruje, że większość uważa go za towar, a nie za walutę.

Przez lata Bitcoin był nazywany wieloma rzeczami: cyfrowym pieniądzem, cyfrowym złotem, oszustwem, inwestycją, aktywem, końcem nowoczesnego kapitalizmu, jaki znamy.

Ale przy stale rosnących cenach największej na świecie kryptokuranty, jest to idealny czas, aby spojrzeć ponownie na to, gdzie siedzi Bitcoin w oczach tych, którzy próbują go zdefiniować.

W dzisiejszym Market Watch przedstawimy Ci argumenty za tym, że Bitcoin jest albo walutą, albo aktywem, albo czymś innym, i czy nadszedł czas, aby spojrzeć na wynalazek Satoshi Nakamoto inaczej.

Bitcoin jako waluta

Bitcoin może być użyty do zakupu całego ładunku rzeczy. Od wakacji, dzieł sztuki, jedzenia, samochodów, nieruchomości i innych.

Jednym z najwcześniejszych dowodów na to, że Bitcoin powstał, gdy Laszlo Hanyecc zgodził się zapłacić 10.000 Bitcoinów w zamian za dwie pizze Papa Johna. Dzień ten jest teraz obchodzony z uczuciem jako „Dzień Pizzy Bitcoinów“.

Od tego czasu, ponad 100.000 różnych stron internetowych akceptuje Bitcoin jako sposób płatności.

Ale trendem wydaje się być to, że Bitcoin odchodzi od swojej roli jako waluty. Wolumen handlu Bitcoinem maleje od 2018 roku, zastąpiony przez Ethereum jako najbardziej poruszony składnik aktywów.

Ponadto, liczba adresów Bitcoinów posiadających ponad 0,1 monety (obecnie około 1.188 dolarów) jest na najwyższym poziomie, a liczba adresów posiadających ponad 100 monet (obecnie 1.188 milionów dolarów) osiągnęła sześciomiesięczny poziom, według Glassnode.

Według raportu Grayscale’s valuing Bitcoin, jest to trend, który dojrzewał przez kilka lat. W gazecie Grayscale zauważyła wyraźny wzrost liczby posiadaczy – osób posiadających Bitcoin przez ponad trzy lata – w przeciwieństwie do spekulantów, ludzi, którzy przenieśli Bitcoin w ciągu ostatnich 90 dni.

Wreszcie, ale nie mniej ważne, aby waluta była rentowna, musi mieć niską niestabilność. Jeśli dana waluta dużo się porusza, to utrudnia odpowiednią wycenę towarów i usług. Zwłaszcza, gdy trzeba wziąć pod uwagę czasy transakcji na Bitcoin. Można się zgodzić co do ceny za towar, ale w czasie transakcji – który może być kilkudniowy, jeśli sieć jest zajęta – wartość może wzrosnąć lub spaść, co bardzo utrudnia zarządzanie przepływami przychodów.

Większość głównych walut ma roczny wskaźnik zmienności od 0,5% do 1% co 30-60 dni. W 2018 roku Bitcoin utrzymywał się na poziomie 4-5%, ale od tego czasu spada. W momencie pisania, spadł do 2,25% w ciągu ostatnich 60 dni. Ale wciąż jest daleko od dolara, jeżeli chodzi o stabilność.

Więc podczas gdy tak, można absolutnie używać Bitcoin do kupna i sprzedaży rzeczy, wydaje się, że większość społeczności kryptońskiej postrzega ten projekt jako bardziej wartościowy jako coś innego.

Bitcoin jako inwestycja?

Co się stanie, jeśli zobaczymy Bitcoin ma narzędzie HODLing? Coś, co kupujesz i trzymasz i masz nadzieję, że cena pójdzie w górę? Cóż, wydaje się, że są dwa obozy z tym: Bitcoin wierzący i Bitcoin wątpiących.

Po stronie wyznawców Bitcoinów masz firmy takie jak MicroStrategy i Square, które stawiały duże zakłady na Bitcoin jako inwestycję.

Te dwie firmy są uważane za flagowych inwestorów instytucjonalnych Bitcoin’a, zatapiając prawie 600 milionów dolarów w kryptorej walucie pomiędzy nimi.

Ale nie każdy tak to widzi. Inni uważają Bitcoin za narzędzie do inwestowania w lanie, właśnie dlatego, że nie trzyma się i nie jest zgodny ze strukturami i instytucjami, które robią fiat money, well fiat money.

IPE, wiodąca publikacja dla inwestorów instytucjonalnych w Europie, powiedziała swoim czytelnikom, by na początku tego roku zrezygnowali z Bitcoinu jako instrumentu inwestycyjnego, ponieważ nie ma on jasnych przepisów dotyczących takich spraw jak pośrednictwo kredytowe i regulacje.

Twierdziła ona, że ponieważ nie istnieje godny zaufania rynek obrotu wyłącznie krypto walutą dla instytucji oraz brak dużych banków zapewniających płynność finansową inwestorom, jest ona postrzegana jako inwestycja zbyt daleko wykraczająca poza to, co tradycyjnie wybieraliby zarządzający majątkiem.

Istnieje również argument, że inwestycje różnią się od aktywów spekulacyjnych, takich jak towary. Weźmy za przykład branżę emerytalną. Globalna pula gotówki, która obecnie znajduje się w funduszach emerytalnych, wynosząca około 3,6 biliona dolarów, nie inwestowałaby ani nie spekulowała na wynikach danej waluty.

Z jakiego powodu? Jest to aktywo o zerowej stopie zwrotu: tzn. posiadanie aktywów nie przynosi dodatkowych zysków poza wzrostem i spadkiem aktywów bazowych. Na przykład, nieruchomość jest dochodowym aktywem, co sprawia, że jest niezwykle popularnym miejscem do inwestowania pieniędzy dla światowych menedżerów emerytalnych.

Nie oznacza to jednak, że nie ma coraz większej liczby sposobów generowania zysków z walut kryptograficznych, a Oszczędności AAX to świetny sposób na to, aby gospodarstwa kryptograficzne zyskały zainteresowanie. Ale dla tych, którzy siedzą na jednych z największych puli pieniędzy na świecie, są one sterowane jasne, na razie.

Bitcoin jako towar?

Więc jeśli Bitcoin z trudem utrzymuje się na tyle stabilnie, by być walutą, a jego brak regulacji sprawia, że jest wyłączony dla dużych inwestycji, to co z tym, że jest towarem?

Towary, dla przypomnienia, są podstawowym dobrem, które jest zamienne z innymi towarami tego samego rodzaju. Zasadniczo, towar produkowany przez jednego producenta jest w zasadzie taki sam, jak towar produkowany przez innego producenta. Przykładami towarów w świecie rzeczywistym są:

  • Ziarna
  • Złoto
  • Wołowina
  • Olej
  • Gaz ziemny
  • Waluty obce

W ostatnich latach na liście towarowej pojawiło się więcej produktów finansowych, a jednym z nich jest Bitcoin. W Ameryce towarowa Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi wskazała Bitcoin jako towar w 2015 roku. Ale co to oznacza w praktyce?

Towary tradycyjnie charakteryzują się większą zmiennością cen niż aktywa, takie jak nieruchomości, lub dostawy pieniędzy, takie jak waluta, co czyni je żyznym środowiskiem dla spekulantów, którzy próbują przewidzieć wzrost i spadek aktywów i odpowiednio obstawiać. To właśnie tutaj znajduje się handel kontraktami terminowymi, rynek, na którym ludzie próbują przewidzieć, w którą stronę dany towar będzie się wahał.

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego produktu Bitcoin futures w grudniu 2017 roku przez Chicago Board Options Exchange (CBOE), eksplodowały one w popularności, a obecnie stanowią ponad 75% całego wolumenu handlu Bitcoinami.

„Zmienność Bitcoin’a dobrze nadaje się do handlu kontraktami terminowymi“, mówi rzecznik AAX, pierwszej na świecie cyfrowej giełdy aktywów zasilanej przez Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

„Jednym z największych wzrostów na naszych giełdach jest handel kontraktami terminowymi Bitcoin, ponieważ inwestorzy coraz częściej szukają sposobów na dywersyfikację portfeli i ochronę ich bogactwa przed inflacją“ – kontynuuje rzecznik z AAX.

Bitcoin jako towar wydaje się działać w dwóch różnych horyzontach inwestycyjnych. Krótkoterminowa, codzienna zmienność i długoterminowa spekulacja. Sidenote: AAX dostarcza dwutygodniowe Raporty Wywiadowcze, które analizują cenę Bitcoinu przy użyciu wskaźników technicznych dla tych, którzy chcą wskoczyć do handlu dziennego.

W dłuższej perspektywie czasowej, Bitcoin’s Stock to Flow model podkreśla, że krypto waluta prawdopodobnie nadal będzie stale rosnąć w dłuższej perspektywie czasowej.

Ponadto, Bitcoin jako towar jest również bardziej regulowane niż jako waluta lub inwestycji. Dzięki Chicago Board Options Exchange, istnieje punkt odniesienia dla regulacji, który wyeliminował giełdy nie spełniające wymogów. Najnowszym przykładem jest BitMEX, który został oskarżony o bycie niezarejestrowaną platformą handlową.

Ponieważ rynki kontraktów terminowych pozwalają inwestorom na spekulację bez konieczności posiadania aktywów bazowych, przyniósł on instytucjonalne zainteresowanie Bitcoinem, który pomógł Bitcoinowi być postrzeganym jako bardziej towarowy niż cokolwiek innego.

Bitcoin? Zależy od tego, kogo zapytasz

Jak już wcześniej argumentowaliśmy, Bitcoin jest bardziej podobny do towarów takich jak wino. Powód: nie tylko ze względu na jego potencjał inwestycyjny, ale również dlatego, że wina i whisky są różne dla różnych ludzi.

Wino może być czymś, co jest uprawiane, pijane, inwestowane lub spekulowane, w zależności od tego, kogo pytasz. Bitcoin, twierdzimy, że ma podobny profil. To różne rzeczy dla różnych ludzi. Jeśli HODL, spekulować lub kupić pizzę z nim, Bitcoin może zajmować wszystkie te miejsca.